Dünyanın İlk Hazır Çorbası: Tarhana

Her toplumun kültüründe olan ve o topluma özgü damak tadını yansıtan gıda maddeleri olduğu gibi, Türk kültürünü yansıtan ve topraklarımıza özgü besin maddelerinin başında gelen tarhanadan bahsedeceğiz.

Türkler Orta Asya’dan bugüne kadar zengin bir yemek kültürü oluşturmuşlardır. Araştırmalardan elde edilen bilgilere göre Türk Mutfağı, bugün 2500 yemek türü ile dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. Tarhana, Türk kültüründe Orta Asya’da yaşadıkları dönemden bu yana bilinen ve sevilerek tüketilen bir besin maddesidir. Kuru çorba sınıfına giren tarhananın taşınması ve korunması kolay olduğu için tercih sebebi olmuştur. Orta Asya’dan göç eden Türklerle Anadolu’ya geldiği ve Yakın Doğu ülkelerine yayıldığı tahmin edilmektedir.

Tarhananın menşei hakkında farklı teoriler bulunmaktadır. Çin kültürü ile yakın ilişkisi olan Türklerin, bu kültürün buharda pişirme ve haşlama yöntemlerini deneyerek tarhanayı da benzer bir şekilde hazırladığı ve Türklerle beraber Orta Asya’dan İstanbul’a kadar geldiği, ordan da Osmanlı İmparatorluğu ile Orta Doğu’ya, Balkanlar’a ve Doğu Avrupa Ülkelerine yayıldığıdır. Diğer bir teori ise, kültür etkileşimi olmadan, bazı Türk göçebe kavimlerinin 6. ve 7. yüzyıllarda yerleşik düzeni benimseyip, buğday yetiştirdiği ve tarhanayı keşfettiğdir. Tarhana faydaları, besleyici ve enerji verici yönleri ile uzun süre önce Türk toplumunun kültürel hayatına girmiştir.
Üretim tekniği hemen hemen aynı olan tarhana, geleneklere ve yöresine göre bazı küçük farklılıklar gösterebilir.

http://www.ayk.gov.tr/ TARHANANIN TÜRK BESLENME KÜLTÜRÜNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

Günümüz trendleri arasında yer almasa da kültürümüzün bir parçası olan tarhananın nesiller boyunca aktarılacağından eminiz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!