Şef Gibi Yemek Yapmak İçin 10 Kural

Profesyonel mutfaklarda şeflerin uyguladığı bazı püf noktaları vardır. Yinede dünyanın neresine giderseniz gidin, değişmeyen bazı kurallar vardır. Bunları kendi mutfağınızda da rahatça uygulayabilir ve mutfakta ne yaptığınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

1 – Daima Tadım Yapın: Yemek yapmak, körü körüne baharat eklemek ve ortaya çıkacak sonucun iyi olmasını beklemek değildir. Yemeğinizle meşgul olun ve uyguladığınız her adımda tadım yapın.

2 – Malzemelerinizi Göz Önünde Bulundurun: Çoğu zaman malzeme alışverişini kafamızdan yapıyoruz ve elimizde torbalarla yemek yapmak için evimize geri dönüyoruz ve sonrasında elimizde kalan malzemeleri buzdolabına atıyoruz. Bunun yerine uygulayabileceğiniz güzel bir yöntem var. Başarılı aşçılar ve ev aşçıları markete gittiklerinde güzel ve mevsiminde olan malzemeleri seçerler ve onları aldıkları sepet ya da kaselerin içinde sergilerler. Bunu yapmalarındaki amaç sadece güzel bir görüntü elde etmek değil, aynı zamanda yemek yaparken esin kaynağı elde etmek. Sizler de günlük yaşamınızda bu kuralı mutlaka uygulayın.

3 – Eğer Pişirmeden Önce Güzel Görünüyorsa, Pişirdikten Sonra Tadı da Güzel Olacaktır: Etkileyici görünen tabaklar sanş eseri ortaya çıkmaz. Yemek her aşamasında güzel görünmelidir, eğer pişirmeden önce iştah açıcı görünmüyorsa, ne yapmak üzere olduğunuzu tekrar düşünmelisiniz.

4 – Yemek Yaparken Kendi Sürenize ve Hislerinize Güvenin: Mutfakta pişen her yemek, belli bir süre içerisinde ocakta ya da fırında kalır. Mutfakta çalışmaya başladığımda, pişen yiyeceklerin kıvamlarını tutturamamaktan korkardım ve bunun önüne geçmek için zamanlayıcılar kullanırdım. Beraber çalıştığım tecrübeli şeflerin kendi sürelerine ve hislerine olan güveni karşısında çok şaşırıyordum. Bütün iyi şefler mutfakta olan biten her şeyi takip etme, anlama, ve sezme becerilerine sahiptirler. Bu durum hepsinin Dna’larına işlenmiş gibidir. Biraz pratikle sizler de bu yönünüzü geliştirebilirsiniz.

5 – Sıcaklığı Kontrol Edin: Yemek yaparken ocağın altını açmak ve olduğu gibi bırakmak yapılmaması gereken bir durum. Çoğu tarifte, tarifin her aşaması için kullanmanız gereken ısılar belirtilmez. Başarılı şefler, yemek yaparken olan biteni göz önünde bulundurur ve sıcaklığı sürekli ayarlarlar. Sizlerde yemeklerinizi pişirirken ısıyı göz önünde bulundurursanız, daha iyi sonuçlar elde edeceğinizden eminim.

6 – Kulaklarınızı Kullanın: Eğer dinlerseniz yemeğin sizinle konuştuğunu duyabilirsiniz. Sıcaklık gibi yemekten çıkan sesler de çok önemlidir. Mutfaktaki en önemli aletlerden birisi kesinlikle kulaklarınız ve onları mutlaka kullanın.

7 – Tuz Kullandığınız Kadar Biber Kullanmayın: Evde yemek yapan çoğu insan tuz ve biberin tamamlayıcı ikili olduğunu düşünür. Tuz kullandığımız her yerde, aynı zamanda biber de kullanırız. Fakat bu durum profesyonel mutfaklarda böyle değildir. Çoğu şef biberi nadiren kullanır, kullandıkları zaman da, yemeğin çeşnisinde öne çıkacağını ve tamamlayıcı olacağını bilirler.

8 – İnterneti Kullanın: Profesyonel bir şef olmak, artık öğrenecek birşeyin kalmadığı anlamına gelmez. Başarılı bir şef olmak ve bu başarıyı sürdürebilmek için sürekli araştırma yapmak ve yeni bilgiler öğrenmek gerekir. Hepimizin yaptığı gibi bir çok profesyonel şef, bilmedikleri bir konu hakkında interneti kullanırlar. Bol bol araştırma yapın.

9 – Her Zaman Temiz Olun: Profesyonel mutfaklarda öğreneceğiniz ilk kural temiz olmak. Kullandığınız tezgahın, ekipmanların ve tabakların mutlaka temiz olmalarına özen gösterin. Temiz bir mutfakta, temiz ekipmanlarla çalışmak, yemek yapmaktan daha çok zevk almanızı sağlayacak.

10 – Unutmayın, Herkes Hata Yapar: Bütün şefler, başarıya ulaşmak için defalarca hata yapmışlardır. Hata yapmaktan korkmayın. Bolca hata yapın ve bu hatalardan ders çıkartın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!