Son Dönemin Popüler Mesleği: Aşçılık

Günümüz teknolojisi ile birlikte internette bilgiye ulaşma hızı ve sosyal medya kullanımı bir hayli arttı. Neredeyse hemen herkesin günlük yaşantılarını paylaştığı bir alan haline gelen sosyal medya, insanlara ulaşmak için en ideal araç durumunda. Sosyal medya etkileşimi sayesinde birçok insan, hayatlarına yön verecek kararlar dahi alabiliyorlar.

Bu yazımızın konusu tam olarak bu etkileşimle alakalı..
Son dönemde popülerleşen meslekler arasında aşçılık fazlasıyla dikkat çekiyor.
Peki mutfakta kariyer nasıl bu kadar popüler hale geldi?
Her an her sayfada, tv’de ve hatta magazin haberlerinde bile karşımıza çıkan şefler, mutfak okullarının tanıtımları ve haberleri, lezzetli görünen tabaklar ve şık restorantlar derken aşçılık sosyal medyanın büyük bir kısmını kaplıyor. İnternetin ve sosyal medyanın bu konudaki gücü inkar edilemez. Fakat bir aşçı olarak benim fikrim, sadece sosyal medyanın bu duruma sebep olmadığı yönünde.
Birçok insan, devamlı büyüyen şehir hayatının yoğunluğundan ve monotonlaşan iş ve sosyal hayatlarından bir kaçış yolu arıyor. Bu yolun da mutfaktan geçtiğini düşünüyorlar. Sebebini yavaş yavaş anlayabiliyorum çünkü herkes iyi veya kötü evinde yemek yapıyor ve herkesin aklının bir köşesinde kendime ait butik bir işletmem olsa düşüncesi yer alıyor. Sosyal medyada karşımıza çıkan onca örnekten etkilenerek acele karar vermenin ne kadar doğru olduğu tartışılır.

Bence insanların mutfağa olan eğilimleri ilk olarak mesleklerinde yaşadıkları durumlardan kaynaklanıyor. Masa başında aralıksız çalışıp üzerine bir de memnuniyetsiz müdürler eklenince bu durum dayanılmaz bir hal alıyor. Mutfağı kusursuz bir düzen içerisinde yöneten şefleri gördüklerinde veya televizyonda stüdyo mutfaklarında işlerini yapan şefleri gördüklerinde, mutfakta kariyer sahibi olmak bir anda çekici bir hale geliyor. Karar aşamasına gelindiğinde birçok insan araştırmadan, alt yapısını öğrenmeden bu işi yapabileceklerini düşünüp meslek değiştirmeye karar veriyorlar. Başarılı olan insanlar elbette var ama büyük bir çoğunluk çok daha fazla stres ve çalışma temposuna ayak uyduramayıp hayal kırıklığıyla eski işlerine geri dönüyor.

Özetle benim için aşçılık mesleğinin bu kadar popüler olması sadece sosyal medyanın gücü değil aynı zamanda insanların rutinleşen hayatlarından kaçma çabası.

Dışarıdan bakıldığında çok karizmatik ve ilgi çekici olan aşçılık acaba mutfağa girdiğiniz zaman da öyle mi? Bir sonraki yazım bu konu ile ilgili olacak.

Tarifler ve daha fazlası için takipte kalın 🙂Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!